Przejdź do treści

Blog

 • Trepostwo i głupota elit wciąż trwa

  Ponad 30 lat minęło od mojego pożegnania z wojskiem i jak widzę, mentalnie nic się tam nie zmieniło. Trepy dbają tylko o siebie - pewnie po wybuchu wojny (odpukać) bez wahania wysyłali by swoich podwładnych na "mięsne szturmy" z których tak się nabijają w mediach. 
  Podobnie nasza rządząca klasa polityczna. O nich to nawet szkoda strzępić ryja. Hipokryzja, kłamstwa i zajmowanie się głupotami to ich chleb powszedni. A zwykli ludzie potem oddają swoją krew i giną, bo za biureczkami siedzą empatyczne dranie, które jedyne co potrafią to kłamać i uśmiechać się do kamer.

 • To już 30 lat

  W tym roku mija 30 lat od mojego pobytu w siłach zbrojnych RP - wtedy już nie Układ Warszawski ale jeszcze nie NATO. I tak oglądając i obserwując obrazki z wojny na Ukrainie nachodzą mnie refleksje. Dobrze dziś pamiętam uczucia na polu taktycznym i mogę sobie wyobrazić, co czuję taki człowiek, który przez decyzję polityczne, nagle został oderwany od swojej pracy, rodziny i siedzi w błocku, śniegu i czeka "na swoją kolej do bycia bohaterem". Myślę, że codziennie budzi się z myślą "o co tu kurwa chodzi? i co ja tutaj robię?".

 • Śmatićku na śnurećku

  Przyszedł mi do głowy pomysł, na doświadczenie związane z "modnymi" ostatnio, nakazami noszenia maseczek.
  Najpierw przypomnienie przedrostków długości metra (im niżej w tabeli tym cząstka mniejsza):

  mili (łac. mille – tysiąc)     m     10-3     jedna tysięczna
  mikro (gr. mikros – mały)     µ     10-6     jedna milionowa
  nano (gr. nanos – karzeł)     n     10-9     jedna miliardowa

 • Dzień dziecka

  Z okazji dnia dziecka w mojej kablówce można na 10 dni odblokować m.in. "pakiet nocny". Mamy tam 6 kanałów "aktywnych po 23:00" i zawierające filmy sportowo/gimnastyczne plus fantasy... Ja rozumiem, że wszyscy jesteśmy "dziećmi" ale bez przesady. Nie wiem co tam ich marketing bierze w czasie pracy - ale pewnie to nie jest legalne.

 • Polaryzatory polityczne

  Swego czasu, popełniłem tekst mówiący o tym z jakiej części ciała Bóg stworzył polityka. Było też tam o jego przykazaniach danych przez "upadłych aniołów".

 • Zmiany, zmiany, zmiany...

  Jak pewnie zauważyli moi czytelnicy, na początku stycznia miałem przerwę w dostępności serwera. Padł dysk twardy, WD 1TB wersja zielona. Szczęściem w nieszczęściu był fakt, że parę tygodni przed awarią zmieniłem sposób robienia kopii zapasowych z wybranych zasobów na pełny, co bardzo ułatwiło migrację. Bo skoro już muszę wymienić dysk to pomyślałem, że zrobimy "remont generalny" - sprzętowy i programowy.

 • Wybory...

  Nie lubię Winston-a Churchill-a jako Polak, bo to stary angolski cwaniak - ale miał kilka powiedzonek, które świadczą o jego inteligencji:

  1) "Każdy rząd, który jest dość silny, by dać ci wszystko czego pragniesz, jest dość silny by zabrać ci wszystko co posiadasz." - to dla wszystkich fanatyków PISu

 • Historyczne VR (dodatek)

  Dwa lata temu opisałem hipotetyczny spacer po terenach dzisiejszej Al. Politechniki w Łodzi. Niedawno dotarłem do zdjęć lotniczych z okresu II wojny światowej. W maju 1942 z łódzkiego lotniska Lublinek wystartował samolot, który wykonał 19 zdjęć południowej i środkowo-północnej części Łodzi. Nasz teren najlepiej obrazują zdjęcia 11, a zwłaszcza 15. Jakich to ciekawych rzeczy możemy dowiedzieć się ze zdjęć?

 • Z cyklu: szablony scenariuszy

  W ramach dyskusji o nowym filmie "Kler" Wojciecha Smarzowskiego spodobał mi się komentarz (niestety nie mój) i pozwolę sobie go tu wkleić w całości (źródło: zwyrole.org - dostęp: sierpień 2018):

  "Smarzowski przynudza. Te same mordy w tych samych okolicznościach co zwykle. Dałby już kurwa spokój chociaż z tym Jakubikiem.

 • Rozrywka przez duże R

  Ostatnio udało mi się obejrzeć "Strażników Galaktyki vol. 2" i muszę przyznać, że bardzo dobrze się bawiłem, co nie zdarza się w dzisiejszej kinematografii popularnej zbyt często. Filmy Marvela trzymają dosyć wysoki poziom ale rzadko jest tak, że kontynuacja kasowego przeboju jest lepsza od części pierwszej. I do tego najlepsze jakie udało mi się obejrzeć (no może w "Shreku" albo "Epoce lodowcowej 2" było też śmiesznie ale w Strażnikach jest 10/10). Film polecam zobaczyć w polskiej wersji językowej - dubbing także jest świetny.

 • Wspomnień czar #2 - komputerowa rewolucja

  Pierwiastek techniczny mam w genach od urodzenia. W latach 80-tych zeszłego wieku trudno było jakoś specjalnie rozwijać te zainteresowania. Mieliśmy raptem w telewizji kultową Sondę czy w kioskach miesięcznik "Młody Technik" i w sumie to tyle. Dochodziły do nas sygnały o komputerach domowych - ale w kraju, gdzie na założenie telefonu stacjonarnego można było czekać latami, to mało kogo było stać, żeby mieć dewizy i zakupić w Pewex-ie chociażby Atari XL.

 • Historyczne VR - czyli podróż po starej Łodzi

  Jadąc Al. Politechniki w Łodzi, często zastanawiałem się jak tu kiedyś wyglądało - jaka była historia tego kawałka fabrykanckiej Łodzi.
  Cofnijmy się na początek 20-tego wieku i spróbujmy wyobrazić sobie tamte czasy.

 • Wspomnień czar #1

  Nawet w swoim krótkim życiu widać zmiany jakie zachodziły w moim rodzinnym mieście Łodzi. Moje wspomnienia sięgają lat 70tych. W mediach, które wtedy reprezentowało radio z czterema kanałami, czarno-białą telewizją z dwoma kanałami i prasą typu "Głos Robotniczy" czy "Trybuna Ludu". Można było często słyszeć nudzące przemówienia tow. Gierka i inne sprawozdania z różnych plenum, spotkań KC itp. bzdur.

 • Piękna nasza Polska cała #2

  Miasta ze ściany wschodniej mają swoją specyfikę. Rzeszów jest stolicą Podkarpacia. Miasto schludne i zadbane, posiadające jednak małe zgrzyty w postaci rynków składających się z bud handlowych typu "szczęka" w Centrum miasta. Za ładne widoki okolicznych pagórków i gór dodatkowy punkt. 8/10.

  Rzeszów 1

 • Piękna nasza Polska cała #1

  W sezonie wakacyjnym pracodowca zafundował mi wycieczki zwane wyjazdami służbowymi. Wykorzystam je więc do poznania naszych miast. Subiektywnie ocenię ich atrakcyjność i ogólną kondycję.

 • To już 45 lat...

  ... jak usłyszeliśmy pierwsze wykonanie utworu Echoes - grupy Pink Floyd. Utwór bardzo plastyczny i troszkę zgryźliwie można napisać, że już takiej muzyki się dziś nie robi - ale ważne że mamy chociaż ten historyczny wybór. W linku podałem wersje stworzoną przez fanów utworu i zsynchronizowanymi scenami z Odyseii Kosmicznej. I pomyśleć, że to już 45 lat... time gone fast.

 • Mądrości życiowe

  Życie to jeden wielki poligon i uczy nas swoich mądrości. Niby mamy pokończone szkoły... mamy internety, foruma, wujka googla - ale zabierając się za coś osobiście często dostajemy kopa w jaja i... nowa wiedza wbija nam się w głowę.
  Tak więc od dziś wiem już z całą pewnością, że przed malowaniem pokoju (sufitu) w żadnym razie nie rozprowadzamy gruntu za pomocą wałka - TYLKO PĘDZLEM!!!

 • Helpdesk

  W swojej karierze służbowej i prywatnej byłem zmuszony do korzystania z wielu operatorów pomocy przez telefon, zwanej potocznie helpdeskiem. Musze stwierdzić, że poziom zwykle jest podobny - czyli mierny. Albo czekamy wiele minut na "konsultatnta" słuchając wkurwiających muzyczek, a jak się już dodzwonimy to dostajemy rady z dupy.

 • Obywatelsko-patriotyczny obowiązek.

  Niech ktoś wyjaśni mi, czemu spełniając swój obywatelski obowiązek i zaznaczając krzyżykiem odpowiednie pole, cały czas w głowie wyświetla mi się fragment z filmu MIŚ i dialog Inkasenta z Paluchem?

  Miś komputer

 • Historia refleksyjna

  Tutaj można obejrzeć wykład jaki w 1983r. wygłosił Jurij Bezmienow na temat "działań ideologicznych względem innych państw" przez ZSRR.

 • Troszkę kultury

  Mój mały wycinek tego czego można posłuchać oglądając:

  - "Babcia Mówi" Mai Koman - ukazała się w zeszły prima aprilis i jak na polskie warunki zdobyła dużą popularność - zajebisty tekst...

 • Wigilijka

  W związku z odbyciem w pracy uroczystości wigilijnej (czyli dzień przed czwartkiem) przypomniał mi się demot:

  mikołaj

  Może to ten kierowca z ciężarówki coca-coli z Pietryny? ;)

 • Bezdomny

  W Expresie Ilustrowanym można było przeczytać o bezdomnym emerycie mieszkającym w renault twingo. Sama sytuacja nie do pozazdroszczenia ale przyszły mi na myśl refleksje:

 • Demokracja

  Modny ostatnio temat i ciekawa wypowiedź, której nawet nie trzeba specjalnie komentować:

  "OPINIA: Te wybory nie są sfałszowane, jak niektórzy sugerują - pisze p. Barbara Bluszcz, której wypowiedź przytacza na twitterze p. Agnieszka Gozdyra z Polsatu.

 • Jesienna smuta

  Żyjemy w czasach bez limitów z limitami, umów bez haczyków, a posiadającymi drugie dno i wszechobecnej mocy bełkotu marketingowego.
  Widzimy to zwłaszcza dziś, kiedy słowa są tylko kolejną bronią do ogłupiania ludzi, a duch odpowiedzialnego polityka zniknął bezpowrotnie jeszcze przed wojną.
  Dobrze, że jeszcze w naszych pilotach do TV wciąż mamy czerwony przycisk wyłącznika - jest to zdecydowanie zdrowsze rozwiązanie niż tabletki na ból głowy...