Przejdź do treści

Blog

  • To już 30 lat

    W tym roku mija 30 lat od mojego pobytu w siłach zbrojnych RP - wtedy już nie Układ Warszawski ale jeszcze nie NATO. I tak oglądając i obserwując obrazki z wojny na Ukrainie nachodzą mnie refleksje. Dobrze dziś pamiętam uczucia na polu taktycznym i mogę sobie wyobrazić, co czuję taki człowiek, który przez decyzję polityczne, nagle został oderwany od swojej pracy, rodziny i siedzi w błocku, śniegu i czeka "na swoją kolej do bycia bohaterem". Myślę, że codziennie budzi się z myślą "o co tu kurwa chodzi? i co ja tutaj robię?".

  • Śmatićku na śnurećku

    Przyszedł mi do głowy pomysł, na doświadczenie związane z "modnymi" ostatnio, nakazami noszenia maseczek.
    Najpierw przypomnienie przedrostków długości metra (im niżej w tabeli tym cząstka mniejsza):

    mili (łac. mille – tysiąc)     m     10-3     jedna tysięczna
    mikro (gr. mikros – mały)     µ     10-6     jedna milionowa
    nano (gr. nanos – karzeł)     n     10-9     jedna miliardowa

  • Dzień dziecka

    Z okazji dnia dziecka w mojej kablówce można na 10 dni odblokować m.in. "pakiet nocny". Mamy tam 6 kanałów "aktywnych po 23:00" i zawierające filmy sportowo/gimnastyczne plus fantasy... Ja rozumiem, że wszyscy jesteśmy "dziećmi" ale bez przesady. Nie wiem co tam ich marketing bierze w czasie pracy - ale pewnie to nie jest legalne.

  • Polaryzatory polityczne

    Swego czasu, popełniłem tekst mówiący o tym z jakiej części ciała Bóg stworzył polityka. Było też tam o jego przykazaniach danych przez "upadłych aniołów".

  • Zmiany, zmiany, zmiany...

    Jak pewnie zauważyli moi czytelnicy, na początku stycznia miałem przerwę w dostępności serwera. Padł dysk twardy, WD 1TB wersja zielona. Szczęściem w nieszczęściu był fakt, że parę tygodni przed awarią zmieniłem sposób robienia kopii zapasowych z wybranych zasobów na pełny, co bardzo ułatwiło migrację. Bo skoro już muszę wymienić dysk to pomyślałem, że zrobimy "remont generalny" - sprzętowy i programowy.

  • Wybory...

    Nie lubię Winston-a Churchill-a jako Polak, bo to stary angolski cwaniak - ale miał kilka powiedzonek, które świadczą o jego inteligencji:

    1) "Każdy rząd, który jest dość silny, by dać ci wszystko czego pragniesz, jest dość silny by zabrać ci wszystko co posiadasz." - to dla wszystkich fanatyków PISu

  • Historyczne VR (dodatek)

    Dwa lata temu opisałem hipotetyczny spacer po terenach dzisiejszej Al. Politechniki w Łodzi. Niedawno dotarłem do zdjęć lotniczych z okresu II wojny światowej. W maju 1942 z łódzkiego lotniska Lublinek wystartował samolot, który wykonał 19 zdjęć południowej i środkowo-północnej części Łodzi. Nasz teren najlepiej obrazują zdjęcia 11, a zwłaszcza 15. Jakich to ciekawych rzeczy możemy dowiedzieć się ze zdjęć?

  • Z cyklu: szablony scenariuszy

    W ramach dyskusji o nowym filmie "Kler" Wojciecha Smarzowskiego spodobał mi się komentarz (niestety nie mój) i pozwolę sobie go tu wkleić w całości (źródło: zwyrole.org - dostęp: sierpień 2018):

    "Smarzowski przynudza. Te same mordy w tych samych okolicznościach co zwykle. Dałby już kurwa spokój chociaż z tym Jakubikiem.

  • Rozrywka przez duże R

    Ostatnio udało mi się obejrzeć "Strażników Galaktyki vol. 2" i muszę przyznać, że bardzo dobrze się bawiłem, co nie zdarza się w dzisiejszej kinematografii popularnej zbyt często. Filmy Marvela trzymają dosyć wysoki poziom ale rzadko jest tak, że kontynuacja kasowego przeboju jest lepsza od części pierwszej. I do tego najlepsze jakie udało mi się obejrzeć (no może w "Shreku" albo "Epoce lodowcowej 2" było też śmiesznie ale w Strażnikach jest 10/10). Film polecam zobaczyć w polskiej wersji językowej - dubbing także jest świetny.

  • Wspomnień czar #2 - komputerowa rewolucja

    Pierwiastek techniczny mam w genach od urodzenia. W latach 80-tych zeszłego wieku trudno było jakoś specjalnie rozwijać te zainteresowania. Mieliśmy raptem w telewizji kultową Sondę czy w kioskach miesięcznik "Młody Technik" i w sumie to tyle. Dochodziły do nas sygnały o komputerach domowych - ale w kraju, gdzie na założenie telefonu stacjonarnego można było czekać latami, to mało kogo było stać, żeby mieć dewizy i zakupić w Pewex-ie chociażby Atari XL.

  • Historyczne VR - czyli podróż po starej Łodzi

    Jadąc Al. Politechniki w Łodzi, często zastanawiałem się jak tu kiedyś wyglądało - jaka była historia tego kawałka fabrykanckiej Łodzi.
    Cofnijmy się na początek 20-tego wieku i spróbujmy wyobrazić sobie tamte czasy.

  • Wspomnień czar #1

    Nawet w swoim krótkim życiu widać zmiany jakie zachodziły w moim rodzinnym mieście Łodzi. Moje wspomnienia sięgają lat 70tych. W mediach, które wtedy reprezentowało radio z czterema kanałami, czarno-białą telewizją z dwoma kanałami i prasą typu "Głos Robotniczy" czy "Trybuna Ludu". Można było często słyszeć nudzące przemówienia tow. Gierka i inne sprawozdania z różnych plenum, spotkań KC itp. bzdur.

  • Piękna nasza Polska cała #2

    Miasta ze ściany wschodniej mają swoją specyfikę. Rzeszów jest stolicą Podkarpacia. Miasto schludne i zadbane, posiadające jednak małe zgrzyty w postaci rynków składających się z bud handlowych typu "szczęka" w Centrum miasta. Za ładne widoki okolicznych pagórków i gór dodatkowy punkt. 8/10.

    Rzeszów 1

  • Piękna nasza Polska cała #1

    W sezonie wakacyjnym pracodowca zafundował mi wycieczki zwane wyjazdami służbowymi. Wykorzystam je więc do poznania naszych miast. Subiektywnie ocenię ich atrakcyjność i ogólną kondycję.

  • To już 45 lat...

    ... jak usłyszeliśmy pierwsze wykonanie utworu Echoes - grupy Pink Floyd. Utwór bardzo plastyczny i troszkę zgryźliwie można napisać, że już takiej muzyki się dziś nie robi - ale ważne że mamy chociaż ten historyczny wybór. W linku podałem wersje stworzoną przez fanów utworu i zsynchronizowanymi scenami z Odyseii Kosmicznej. I pomyśleć, że to już 45 lat... time gone fast.

  • Mądrości życiowe

    Życie to jeden wielki poligon i uczy nas swoich mądrości. Niby mamy pokończone szkoły... mamy internety, foruma, wujka googla - ale zabierając się za coś osobiście często dostajemy kopa w jaja i... nowa wiedza wbija nam się w głowę.
    Tak więc od dziś wiem już z całą pewnością, że przed malowaniem pokoju (sufitu) w żadnym razie nie rozprowadzamy gruntu za pomocą wałka - TYLKO PĘDZLEM!!!

  • Helpdesk

    W swojej karierze służbowej i prywatnej byłem zmuszony do korzystania z wielu operatorów pomocy przez telefon, zwanej potocznie helpdeskiem. Musze stwierdzić, że poziom zwykle jest podobny - czyli mierny. Albo czekamy wiele minut na "konsultatnta" słuchając wkurwiających muzyczek, a jak się już dodzwonimy to dostajemy rady z dupy.

  • Obywatelsko-patriotyczny obowiązek.

    Niech ktoś wyjaśni mi, czemu spełniając swój obywatelski obowiązek i zaznaczając krzyżykiem odpowiednie pole, cały czas w głowie wyświetla mi się fragment z filmu MIŚ i dialog Inkasenta z Paluchem?

    Miś komputer

  • Historia refleksyjna

    Tutaj można obejrzeć wykład jaki w 1983r. wygłosił Jurij Bezmienow na temat "działań ideologicznych względem innych państw" przez ZSRR.

  • Troszkę kultury

    Mój mały wycinek tego czego można posłuchać oglądając:

    - "Babcia Mówi" Mai Koman - ukazała się w zeszły prima aprilis i jak na polskie warunki zdobyła dużą popularność - zajebisty tekst...

  • Wigilijka

    W związku z odbyciem w pracy uroczystości wigilijnej (czyli dzień przed czwartkiem) przypomniał mi się demot:

    mikołaj

    Może to ten kierowca z ciężarówki coca-coli z Pietryny? ;)

  • Bezdomny

    W Expresie Ilustrowanym można było przeczytać o bezdomnym emerycie mieszkającym w renault twingo. Sama sytuacja nie do pozazdroszczenia ale przyszły mi na myśl refleksje:

  • Demokracja

    Modny ostatnio temat i ciekawa wypowiedź, której nawet nie trzeba specjalnie komentować:

    "OPINIA: Te wybory nie są sfałszowane, jak niektórzy sugerują - pisze p. Barbara Bluszcz, której wypowiedź przytacza na twitterze p. Agnieszka Gozdyra z Polsatu.

  • Jesienna smuta

    Żyjemy w czasach bez limitów z limitami, umów bez haczyków, a posiadającymi drugie dno i wszechobecnej mocy bełkotu marketingowego.
    Widzimy to zwłaszcza dziś, kiedy słowa są tylko kolejną bronią do ogłupiania ludzi, a duch odpowiedzialnego polityka zniknął bezpowrotnie jeszcze przed wojną.
    Dobrze, że jeszcze w naszych pilotach do TV wciąż mamy czerwony przycisk wyłącznika - jest to zdecydowanie zdrowsze rozwiązanie niż tabletki na ból głowy...

  • Rilaks tajm

    Parę wrzutek z tegorocznej wyprawy na południe PL: